BİLGİSpor BİLGİSpor

PROGRAM HAKKINDA

2015-2016 Akademik Yılı Güz Yarıyılı'nda İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Sportsnet Group işbirliğiyle kurulan Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu bünyesindeki Spor Yöneticiliği Bölümü'nde, dünyada ve Türkiye'de hızla gelişen Spor Endüstrisi'nin ihtiyaç duyduğu; tüketici ihtiyaçlarına cevap verebilecek, spor ürünleri, sporda satış teknikleri, spor odaklı stratejik pazarlama ve iletişim yönetimleri ile marka yönetimi ve spor psikolojisi gibi alanların yanı sıra, spor ekonomisinin finansal boyutlarında da söz sahibi olabilecek uzmanların sektöre kazandırılması amaçlanıyor.

VİZYON

Ulusal ve uluslararası spor endüstrisinin ihtiyaç duyduğu özgün, yaratıcı ve nitelikli uzman ihtiyacını karşılayan, güvenilir kurum olmak.

MİSYON

Kurucu ekibi, eğitim kadrosu, teknik imkanları, ulusal-uluslararası ilişkileri ve sunduğu uygulamalı eğitim olanaklarıyla spor endüstrisinin ihtiyaçlarına cevap veren, spor iletişimi ve pazarlamasında uzman profilin yetiştirilmesi.

DEĞERLER

  • İş ve spor ahlakı
  • İnovasyon
  • Özgünlük
  • Yaratıcılık

PROGRAMIN AMACI

Spor Yöneticiliği Bölümü’nde sporun başlı başına bir sektör olduğu fikrinden hareketle, öğrencilerin temel İşletme ve yönetime ilişkin bilgi ve beceriler edinmelerinin yanında, bu birikimlerini sporla ilişkilendirecek vizyonu da kazanmaları amaçlanıyor.

SPORTSNET GROUP İŞBİRLİĞİ

2001 YILINDA Türkiye’nin ilk ve tek spor odaklı reklam ajansı olarak iletişim dünyasına adım atan, farklı faaliyet alanlarında hızlı ve etkin çözümler üretebilmek için sürekli yatırımlar yapan Sportsnet Group, 17 yılı aşkın yapılanma süreçleri içerisinde, yan kuruluşlarla beraber güçlü bir şirketler topluluğudur. Sportsnet, spor alanındaki ilk büyük yatırımını 2003 yılında markaların pazarlama iletişimi ihtiyaçlarına uygun sportif etkinlikler düzenleyen AllSports’u bünyelerine katarak gerçekleştirdi. 2010 yılında Türkiye’nin ilk bağımsız ve gerçek spor kanalı sportstv’yi yayına sokarak, sporun kanalı oldu,, 2015 yılında dünyanın 1 numaralı spor ajansı Octagon Sportsnet Group bünyesine katıldı. Son olarak 2015 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi ile yaptığı işbirliği ile BİLGİSpor’u kurdu. 

ULUSLARASI AKADEMİK ORTAKLIKLAR

Erasmus ve ikili anlaşmalar kapsamında sağladığı işbirlikleri ve staj olanakları ile öğrenciler yurtdışında gerçek bir deneyim kazanma imkanına sahip oluyorlar.

AKADEMİK KADRO

ÖĞRETİM ÜYESİ  DERS ADI
Prof. Dr. ATİLLA ERDEMLİ
Öğretim Üyesi
Spor Felsefesi 
Spor Felsefesinde Metin Okumaları
Prof. Dr. HASAN KASAP
TUBED Başkanı & Öğretim Üyesi
Spor Bilimlerinin Temelleri
Yerel Yönetimlerde Spor
Prof. Dr. HÜLYA AŞÇI
Öğretim Üyesi
Spor Psikolojisi
Prof. Dr. MUSTAFA KARAHAN
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı & Öğretim Üyesi
İnsan Anatomisi ve Fizyoloji
Doç. Dr. BAŞAK UÇANOK TAN
Öğretim Üyesi
Sporda Örgütsel Davranış
Dr. BURAK ÖDER
Öğretim Üyesi
Spor Yönetimi ve Etik
Dr. CEM TINAZ
TFF Yönetim Kurulu Üyesi & Öğretim BİLGİSpor Müdürü
Spor Pazarlamasına Giriş 
Spor Gelişimi
Spor Yönetimine Giriş
Spor Politikası
Sporcu Kariyer Gelişimi
Sporda Kurumsal Sosyal Sorumluluk
Dr. EMİR GÜNEY
Öğretim Üyesi
Spor Hukuku
Dr.EMİR TURAM
Danışman & Öğretim Üyesi
Spor Örgütlerinde İdari Yapılar
Sporda Proje Yönetimi
Sporda Satış Teknikleri
Dr. ERCÜMENT  YİĞİT
Öğretim Üyesi
Spor Finansı - Spor Ekonomisi
Spor Ekonomisi
Dr.GAYE ÖZÇELİK
Öğretim Üyesi
Spor Yoluyla Sosyal Güçlenme
Dr.İLKNUR HACISOFTAOĞLU
Öğretim Üyesi
Sport Product/ Spor Ürünleri
Stratejik Spor Odaklı Pazarlama İletişimi
Stratejik Spor Odaklı Pazarlama İletişimi
Sporda Pazar Araştırmaları
AHMET GÜLÜM
Sportsnet Group Yönetim Kurulu Başkanı
Mülkiyet ve Spor Tesisi Tasarım Yönetimi
Mülkiyet ve Spor Tesisi Tasarım Yönetimi 2
Sporda İnsan Kaynakları ve İletişimi Yönetimi
ERDEM TOLON
Kantar Medya Genel Müdür Yardımcısı
Spor Medyası
ESRA KARTAL TEZEL
Spor Profesyoneli
Spor ve Toplum
Araştırma Yöntemleri ve İstatistik
İZZEDDİN ÇALIŞLAR
Yazar & Editör
Spor Sponsorluğunda Yenilikçi Uygulamalar
SEVECEN TUNÇ
Spor Profesyoneli
Futbolda Sosyal ve Kültürel Temalar
ŞEFİK SİVRİKAYA
TMOK Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu Başkanı 
Spor Tarihi
Spor ve Turizm
TC Spor Yönetimi Yapısı
TOYGUN YILMAZER
TBWA Stratejik Planlama Direktörü
Teknoloji Kullanımı ve Sunum Teknikleri
UMUT KUTLU
Beşiktaş Jimnastik Kulübü CMO
Mülkiyet ve Tesis Yönetimi
Sporda Tüketici Davranışları
Araş.Gör.ELZEM SEREN DİNÇ

STAJ

Öğrencilerimiz, yıl boyu ulusal ve uluslararası birçok spor organizasyonunda görev alabiliyor. Aynı zamanda, Galatasaray, Beşiktaş, Sportsnet Group, UEFA EURO 2016 ve EUROBASKET 2017 gibi saygın kulüp, ajans ve organizasyonlarda da staj yapma imkanına sahip oluyorlar.

Bölüm öğrencilerimiz 4. sınıfta kredi değeri olan zorunlu stajlarını haftada 3 gün sektörde yer alarak geçiriyorlar.

NASIL BİLGİSpor’LU OLABİLİRİM?

Spor Yöneticiliği Lisans Programı, özel yetenek sınavıyla öğrenci alıyor. Sınavlar, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşuyor.

BİLGİSpor Öğrenci Görüşleri

Üniversite sürecim boyunca derslerimize giren Spor Endüstrisi’nde kendini ispatlamış ve alanında başarılı olan eğitmenler ile beraber verimli bir 4 sene geçirdim. Üniversite hayatımın ilk 3 senesi genel olarak ders odaklı geçti fakat okulun ve bölümün bu süreçte sunduğu çeşitli spor organizasyonlarına katılım imkânları da kariyerimi nasıl şekillendirmem gerektiği konusunda fazlasıyla katkı sağladı. 4. Öğretim yılımda ise dersler haricinde iki dönem boyunca yaptığım staj, üniversite sonrası şekillendirmem gerekecek olan iş hayatıma doğrudan etki etti. Stajıma bölümün yönlendirmesi ile Darüşşafaka Basketbol A Takımı Pazarlama ve Sponsorluk Departmanı’nda başladım. Staj dönemim boyunca çalıştığım başarılı insanlar ile dahil olduğum organizasyonlarda gözlemlediğim süreçler, mezun olduktan sonra kariyerimi nasıl şekillendirmem gerektiği konusunda fazlasıyla katkı sağladı. Staj sürecimde ikili ilişkileri iyi tutmamdan ve zamanımın büyük kısmını stajda başarılı bir şekilde geçirmemden kaynaklı hem yönetim tarafından hem de çalışanlar tarafından takdir edilen bir stajyer oldum. Karşılıklı verimliliği yakaladıktan sonra daha okul sürecim ve staj sürecim bitmeden Kulüp Yönetimi beni işe almak istediklerini dile getirdi ve Darüşşafaka Yaz Spor Okulları sürecine Koordinatör olarak dahil edildim. Üniversite hayatım boyunca aldığım eğitimler doğrultusunda staj sürecimde uyguladıklarım ile çalışanlar benden memnun kaldılar ve hayatıma staj yaptığım kurumdaki değerli insanları katabilme şansını elde ettim. BİLGİSpor genel olarak hayatıma yeni bir başlangıç yapmamı sağladı ve eğitim sürecim boyunca kariyerim için bana gerekli fırsatları sunarak öğrencilik dönemimi en iyi şekilde geçirmem de büyük katkısı oldu. 
- Uluğ İZGİ- / Spor Yöneticiliği Ana Dal – Çocuk Gelişimi Yan Dal Öğrencisi

2018-2019 öğretim yılında BİLGİSpor 4. sınıf staj dersi kapsamında ilk olarak Türkiye’ de Garanti Bankası'nın pazarlama departmanında, sponsorluklar ve etkinlikler üzerine daha sonra ise İspanya’ da  LaLiga kulüplerinden Real Betis Balompié'nin pazarlama departmanında, uluslararası iş geliştirme üzerine staj yapma şansı yakaladım. Yapmış olduğum stajlar sayesinde spor pazarlamasının hem marka hem de kulüp yönünü deneyimlemiş oldum. Bunun yanı sıra 4 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin spor yöneticiliği bölümünde almış olduğum teorik eğitimi pratiğe dökme şansı yakaladım. Bu süreç mezun olmadan önce spor yöneticiliğinin hangi alanında ve nasıl bir kurumda çalışmak istediğime karar vermemde bana çok yardımcı oldu. Yurt dışında yapmış olduğum staj ise ülkemizin dışında sektörümüzün nasıl ilerlediğini gözlemlememi sağladı.
- Tiber Uzunoğlu- / Spor Yöneticiliği Ana Dal – Reklamcılık  Çift Anadal Öğrencisi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü’nden yan dal yaparak mezun oldum. Bu bölüme başlama kararım üniversite hayatımda aldığım en iyi kararlardan biriydi. Son sınıfta Sportsnet Group’ta staj yaparak bölümümü tamamladım. Brand & Sport Summit, Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri, TEB BNP Paribas Istanbul Cup gibi daha önceden televizyondan imrenerek izlediğim birçok spor organizasyonun içerisinde aktif olarak görev aldım. Bir spor etkinliğinin nasıl ilerlediğine dair harika tecrübeler edindim. Eğer spor dünyasının yönetici tarafında yer almak istiyorsanız,BİLGİSpor sizin için doğru tercih!
- Halilcan Çiftçi, TV Gazeteciliği Ana Dal- Spor Yöneticiliği Yan Dal Öğrencisi

Lisans eğitimime başladığım ilk yıldan itibaren BİLGİSpor sayesinde Fransa’ da gerçekleşen Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan Türkiye’ de gerçekleşen Euroleague’ ye kadar bir çok ulusal ve uluslararası sportif etkinliklerde staj yapma imkanım oldu. Üç yılın sonunda uzun dönem yapacağımız stajlar kariyerimizde oldukça önemli bir yere sahip olacaktı. Kendimi farklı alanlarda geliştirmek ve farklı alanları gözlemleyebilmek adına sportif etkinliklerden ziyade kurumsal etkinlik yönetimi içerisinde yer almak istedim.
Spor Yöneticiliği bölümünü okumama rağmen farklı bir sektör olan TBWA/İstanbul çatısı altında bulunan HeyMo The Experience Design Company’de stajıma başladım. İki dönem boyunca aynı kurumda çalıştım.
Bölümümüzün ana hedefi spor endüstrisine nitelikli ve donanım eleman yetiştirmek olsa da aldığım eğitim sonucunda her alana adapte edilebilir bir donanıma sahip olduğumu anladım.
Aldığım eğitimin içerisinde bulunan her bilgiyi iş hayatında kullanacağım aklıma gelmezken hepsi ile ayrı ayrı karşılaştım ve üstesinden gelebildim. Çalıştığım kurumda edindiğim tecrübeler ve müşteri portfolyosu ile sektörde kendimi daha çok geliştireceğime inanıyorum.
Dört yıl boyunca aldığım teorik eğitimi pratikte uygulayabilmek adına global bir ajansta çalışma imkanım olduğu için çok şanslıyım.
- Gözde Ulukaya, Spor Yöneticiliği Ana Dal – Halkla İlişkiler  Yan Dal Öğrencisi


First BİLGiSports Graduates will get Their Degrees in 2020 

BILGISports, started its journey in education, with the collaboration of Sportsnet Group & İstanbul Bilgi University. The first students are getting ready to lead the sports world and they will step into sports world just before 2020 Summer Olympics. 

Department of Sports Management in the School of Sports Sciences and Technology established with the collaboration of İstanbul Bilgi University and Sportsnet Group in the 2015-2016 Academic Year and accepted its first students in the Fall term. BILGISpor students have the opportunity to attend the classes lectured by experienced people of sports and academic world such as Mustafa Denizli, Aydın Örs, Mustafa Karahan, Ümit Kesim, Ahmet Gülüm , Şefik Sivrikaya and Cem Tınaz. 

The Mission of BILGISports is not to train athletes, trainers and coaches for the team or individual sports which require physical power, but to accept sports as a sector and train people to lead the industry.

Our country has become a house for major evets like Champions League Finals, Intercollegiate Summer Olympics and the sports sector is in the need for qualified professionals to manage the sports clubs and federations regarding needs of the modern world. Considering those needs, BILGISports aims to graduate well educated students with the legislation knowledge of the sector and qualified to give integrated international service.

Graduates of Bilgi Sports Management will be qualified to work in a variety of sports federations, in the position of management and administrations. Therefore, the graduates will have the opportunity to actively take part in managing the change of sports world via quitting the conventional management and administration ways and building ups a corporate identity. 

VISION

  • Multidimensional, multicultural and multidisciplinary approach to education,
  • Educate the people who know the managerial and financial facts of the sport industry,
  • Educate the individuals who know that the sport is the most powerful communication tool and use this tool correctly.